ENERGYS

nový fiber s nízkým obsahem škrobu a cukru

Ing. Lucie Humeni

Po dlouhých přípravách vám konečně můžeme představit  müsli Energys Fiber s novou recepturou.

Jelikož chceme jít s trendem, rozhodli jsme se upravit stávající produkt Energys Fiber tak, aby více odpovídal požadavkům trhu. A jaký nyní vlastně Fiber je?

Jak již můžete vidět z názvu Fiber = z anglického překladu ,,vláknina‘‘ nebo ,,vlákna‘‘, tak stále Fiber obsahuje vysoké množství vlákniny (nyní však až 25,6 %), která je v koňské výživě velice důležitá jako strukturální sacharid dodávající tělu potřebnou energii. Zdraví gastrointestinální trakt koně musí zůstat neustále plný, což zajišťuje právě zmiňovaná vláknina. Zdrojem kvalitní vlákniny v této směsi jsou vojtěškové úsušky, jablečné výlisky, slupky z lněných semen, otruby, travní úsušky, řepné řízky a vojtěšková řezanka. Řezanka podporuje dobré proslinění a prožvýkání krmné dávky.

Kromě vysokého množství vlákniny obsahuje nyní až 5,2 % tuku. Tuk je vynikajícím zdrojem energie zvláště pro koně staré, hubené, v rekonvalescenci, pro koně mladé či rostoucí a pro koně v intenzivním tréninku. Zdrojem tuku v této směsi je zejména lněný olej, ale i olej slunečnicový či sójové vločky. Sójové vločky jsou též výborným zdrojem kvalitního proteinu, který je také dodán díky obsahu hrachových vloček a vloček z bobu koňského.

Naopak nyní Fiber obsahuje nízké množství škrobu (6,2 %; původní Fiber obsahoval 29 %) a cukru (4,4 %). Právě díky sníženému obsahu sacharidů je krmivo vhodné pro koně trpící chronickým metabolickým onemocněním (např. Cushing syndrom, inzulínová rezistence, letní vyrážka,…) laminitidou (akutní i chronická forma), ale také pro starší koně nebo koně s vředy.

Směs je rovněž obohacena o kvasnice, které podporují imunitu koní, jsou bohatým zdrojem aminokyselin a dobrým zdrojem vitamínů skupiny B, jenž mají vliv na kvalitu kůže, kopyt a srsti.

Krmivo taktéž obsahuje dostatečné množství minerálních látek a vitamínů dodávaných do směsi pomocí premixu (směs doplňkových látek).

Müsli Fiber neobsahuje žádné suroviny, které by omezovaly jeho dlouhodobé využití. Fiber lze krmit časově neomezeně v doporučeném denním dávkování 2-4 kg/500 kg. ž. hm. dle zátěže a není třeba krmivo namáčet.