ENERGYS

krmivo pro starší a nemocné koně a koně v rekonvalescenci

Ing. Darina Havlíčková

Granule, 8 mm

Cukrovkové řízky jsou vedlejším produktem cukrovarnického průmyslu. Celá cukrová řepa se po návozu do cukrovarů vyčistí, vyplaví a zbaví hlíny v průtočných žlabech. Perfektně očištěná řepa se nařeže na drobné části (asi jako krouhané zelí) z tohoto materiálu se potom vytlačí cukrová šťáva. Po vyloužení cukrové šťávy zůstane z bulvy cukrové řepy pouze její  vláknitá část – cukrovkové řízky. Ty mají v tomto přirozeném stavu asi 25% sušiny a mají vlhkou hoblinovitou strukturu (asi jako vlhčí rašelina). V tomto stavu se krmí čerstvé, ale jsou velmi nestabilní a musí se ihned zkrmit. V této fázi nejsou pro krmení koní vhodné, krmí se pouze dojnicím nebo jiným přežvýkavcům. Pro další využití ve výživě zvířat a koní se suší v horkovzdušných sušárnách na sušinu cca 87 % a granulují .

Cukrovkové řízky jsou zdrojem především kvalitní vlákniny s vysokým obsahem stravitelných pektinů (např. jako v dužnině jablka, kde jsou ale společně s pektiny i velmi vysoké obsahy organických kyselin, čerstvých  jablek se proto nemůže krmit nikdy tolik jako cukrovkových řízků), která je u koní už částečně trávena už i v tenkém střevě (na rozdíl od vlákniny ze sena a senáží, která má vysoký obsah hemicelulozy a ligninu a je trávena až v tlustém střevě). Cukrovkové řízky mají velmi nízký obsah bílkoviny (cca kolem 10%) s vyšším obsahem lysinu (esenciální AMK - podpora růstu svalové hmoty) a nízký obsah škrobů a cukrů.

Tyto živinové parametry řadí  cukrovkové řízky k jednomu z nejvhodnějších krmiv pro starší a nemocné koně a koně v rekonvalescenci. Vhodné jsou také pro koně s metabolickými syndromy (IR, Cushing, Tying UP, laminitidou apod…), protože mají minimální obsah sacharidů a bílkovin a nezatěžují organismus koně (játra a ledviny) odbouráváním přebytečných živin, ale současně zajišťují dostatečný přísun vlákniny, která je nezbytná pro zdravé a funkční trávení a vylučování. Částečně také zabraňují kolísání glykemické křivky a udržují stálou hladinu glukozy v krvi.

Mnoho starých a nemocných koní už by nemělo téměř šanci na kvalitní život, kdyby nebylo cukrovkových řízků. U koní s problémy se zuby u starších a starých koní,  nahradí namočené cukrovkové řízky částečně příjem vlákniny, kterou už ze sena nebo senáže nedokážou rozžvýkat. Stovky těchto handicapovaných koní našich zákazníků už mnoho let držíme v dobré kondici právě díky cukrovkovým řízků. V kombinaci s vojtěškou, sladovým květem, PONY granulemi a Omega, dokážeme vytvořit  plnohodnotné krmivo i pro koně, kteří pokud by byli odkázání pouze na pastvu nebo seno by pravděpodobně časem zemřeli hlady.

Granulované cukrovkové řízky jsou skutečným pokladem pro všechny, kdo pracují ve výživě koní. Mají ovšem jednu velmi nebezpečnou vlastnost se kterou se musí při jejich krmení počítat. V granulované podobě mají velmi vysoký obsah vlákniny, která rychle nasává vodu.

Granulované řízky se koním nikdy nesní krmit suché! V tomto stavu mohou ucpat jícen nebo žaludek a následky tohoto poškození mohou být až fatální. Kůň nemůže zvracet a tato fyziologická anomálie u něho v případě nenamočených cukrovkových řízků vytváří nebezpečnou situaci. Cukrovkové řízky se musí včas (alespoň 10 hodin před krmením) namočit studenou vodou v poměru 1: 4 tzn. 1 díl cukr řízků a 4 díly vody. Tímto způsoben se dostaneme na původní, přirozenou sušinu čerstvých cukrovkových řízků cca 25%. Takto upravené krmivo je teprve vhodné ke krmení koním. Samotné cukrovkové řízky nejsou  vhodným krmivem, mají velmi nevyrovnaný obsah minerálních látek (přebytek Ca ) a je nutné je zkombinovat s dalšími krmivy, abychom podle jednotlivých konkrétních koní dosáhli vyrovnané krmné dávky.  V monodietách (jako jediné krmivo) jsou vyloženě nevhodné a mají jen krátkodobý kondiční efekt. Vždy je nutné krmnou dávku doplnit o živiny, které cukrovkovým řízkům chybí a koně je k životu nutné potřebují.

I přes tyto komplikace považujeme cukrovkové řízky za velkého pomocníka při tvorbě krmných dávek pro staré, stárnoucí, nemocné nebo jinak handicapované koně.

Ve své praxi už jsme viděli příliš mnoho pozitivních výsledků a spokojených koní, abychom nemohli potvrdit, že cukrovkové řízky jsou "poklad v rukou dobrého výživáře“.

Těší nás, když s jejich pomocí umožníme všem koním žít lepší a kvalitnější život i v postproduktivním věku. A cukrovkové řízky jsou v tomto případě naší velkou podporou.

Pokud máte doma koně s některým z výše jmenovaných problémů, zavolejte nám. Bude pro nás radost využít naše bohaté zkušenosti, abychom pomohli zlepšit vašemu koni život.

Vaše specialistky na výživu koní, Energys®

Přejít na produkt...