Ing. Darina Havlíčková
Krmné dávky pro pracovní koně nejsou příliš frekventovaným dotazem při naší poradenské činnosti. V zemědělství jsou pracovní koně už spíše atrakcí než pravidlem a většina pracovních koní zůstala pomocníky už jen při těžbě a stahování dřeva z nepřístupných terénů. Pracovní koně jsou tedy naprostou minoritou mezi našimi zákazníky. K tomu přispívá i fakt, že profesní kočí jsou většinou konzervativní a jsou zvyklí krmit tradičním způsobem tzn. ovsem a senem.
Nejvíce využívaná plemena koní k tahu a pracovnímu využití jsou koně chladnokrevní (u nás je to ČBM, N, SN) tedy koně západního typu. Jejich mohutná těla (někteří hřebci mohou vážit i kolem 700 kg -900 kg !!) jsou dobře přizpůsobená k příjmu vysokých dávek krmiv jak jadrných, tak objemných a dlouho na nich není vidět, že jim něco chybí.
Bohužel přirozeně svalnatá postava chladnokrevných koní budí někdy u jejich majitelů dojem, že jejich kondice je dobrá a nic dalšího nepotřebují. Za svoji praxi jsem se ale setkala s mnoha majiteli těchto koní, kteří časem zjistili, že pokud svému pracovnímu koni nedají vyváženou krmnou dávku, kůň nebude za čas schopen plnit v náročných terénech požadované denní pracovní normy a jeho kondice bude klesat. Až když tito pracovití koně začnou hubnout nebo chřadnout, bývá situace už často za hranou jejich metabolických možností, a to neumožňuje koni zvládnout současně regeneraci i náročný pracovní výkon. Kůň se musí odstavit z provozu a po úpravě krmné dávky se musí zase pomalu vracet do pracovní zátěže. Tyto pravidelně těžce pracující koně, však nelze odstavit z provozu ze dne na den, takže je třeba u nich změnit managment a denní režim, je třeba koně začít vodit nebo pohybovat a postupně pomalu začít s pracovní zátěží. Toto je časově i provozně velmi náročné, a proto je vhodnější pro jejich majitele těmto stavům a situacím předejít.
Je paradoxem, že nejvíce využívaní a těžce pracující tažní koně mívají podle našich zkušeností nejslabší a nejhůře vyvážené krmné dávky ze všech kategorií koní. Pracovní kůň pracuje v těžkém terénu a za den nachodí mnoho kilometrů a potřebuje tedy jako zdroj energie na dlouhodobou zátěž oleje (EXTRA, OMEGA, MASH, Lněné semeno) a musí vyvíjet velkou sílu v krátkém časovém úseku potřebují tedy i dostatek pohotových sacharidů jako je melasa (STANDARD) nebo oves (DYNAMIX), při extrémní zátěži je třeba doplnit i bílkoviny a tuky zároveň (EXTRA).
Pracovní koně se v létě také hodně potí, takže potřebují pravidelně doplňovat minerální látky, které ztratili pocením (MINERAL, MASH). Důležitá je také sůl a její dostatek v krmné dávce pracovních koní (solný liz)
Vynikajícím krmivem pro práci v lese přes den, jsou také namočené cukrovkové řízky např. v kombinaci s ovsem. Tato vlhčená krmná dávka dodá koní pocit sytosti, krmivo má nižší sušinu než seno a oves přidá pohotovou energii na pracovní výkon. Krmivo je ale třeba namočit včas ještě před odjezdem na pracovní směnu, aby nedošlo k ucpání jícnu!
Velmi vhodný je také v krmné dávce pracovních koní sladový květ nebo chlorela či spirulina (OMEGA GOLD), které obsahují velmi kvalitní protein pro regeneraci a obnovu svalové hmoty.