ENERGYS

Melasa, zdroj energie

Ing. Darina Havlíčková

ENERGYS® STANDARD

Krmivo STANDARD z řady ENERGYS® Base je výborným zdrojem energie, díky vyššímu množství sacharidů.

Granule 8 mm.

Energys® STANDARD je krmivo určené několika kategoriím koní. Především těm, kteří potřebují pro svůj výkon nebo produkci dostatek jednoduchých rychle vstřebatelných sacharidů.

STANDARD je jediným krmivem z řady Base, které má vysoký podíl melasy, ta zde slouží jako zdroj rychle přístupné energie.   Melasa je vedlejším produktem při výrobě cukru. Jde o velmi hustou tekutinu s obsahem 50 % zbytkového cukru, který nezkrystalizoval při výrobním cukrovarnickém procesu. Kromě vysokého obsahu cukru také obsahuje podstatné množství K a Na, zchutňuje krmivo a působí příznivě na trávicí procesy. Na rozdíl od ostatních krmiv Energys®, ve kterých je obsah melasy nižší a plní funkci jen jako zchutňovadlo a pojivo, u STANDARDU je podíl melasy vysoký a zde už je použita v receptuře jako energetická složka krmné směsi.

Melasa je zdrojem jednoduchého sacharidu – sacharózy, která velmi rychle po přijetí krmiva použita jako první a rychlý zdroj energie pro práci nebo jiný metabolický děj (např. produkce mléka).

Nejvhodnější je Standard pro sportovní koně ve střední sportovní zátěži, především pro nižší parkurové soutěže nebo hobby závody. Zajistí dostatek pohotové energie při kratším sportovním výkonu.  Více vyhovuje koním, kteří jsou flegmatičtější povahy. V tomto případě je ideální v kombinaci s ovsem. Naopak u koní krevnatých nebo temperamentnějších je třeba volbu tohoto krmiva probrat s krmivářem a vhodně zkombinovat s jinými krmivy nebo zvolit jinou krmnou směs.

Vyzkoušená je i kombinace s krmivem Extra pro dostihové a sportovní koně. V těchto dávkách Standard dodává rychlou energii pro rychlé práce (anaerobní metabolismus) a Extra postupně při delší zátěži zajišťuje další přísun energie regeneraci (aerobní metabolismus). Kombinací krmiv STANDARD / EXTRA  se v ideálním poměru doplní všechny zdroje energie (jednoduché sacharidy - polysacharidy - škroby – tuky a oleje) a dostihový kůň je po práci nebo dostihu velmi rychle regenerovaný.

STANDARD je také vhodný pro chladnokrevné pracovní koně, kteří pracují v lese nebo při polních pracích. Příjem rychlých sacharidů jim dodá jiskru a vyšší aktivitu při náročné práci.

Velmi vhodný je STANDARD pro chovné klisny v poslední třetině březosti.  Postupně se u březích zvířat na Standard přechází ke konci březosti, kde dodává dostatek bílkovin a energie pro vývoj plodu.  Nezastupitelná role STANDARDU v krmných dávkách pro laktující klisny, kde sacharóza z melasy zajišťuje dobrý zdroj cukrů pro tvorbu laktózy - mléčného cukru, kterou hříbata jako jedinou využívají a potřebují pro svůj růst a vývoj. Při krmení Energys Standard, který podporuje mléčnost, zůstávají chovné kobyly v dobré kondici i při vyšší produkci mléka.

Standard je také vhodný pro vybíravé koně, většinou ho velmi ochotně a bez problémů přijímají i koně, kteří jsou více senzitivní na chutnost podávaného krmiva.

Přejít na produkt Energys® STANDARD...