ENERGYS

sladový květ

Ing. Darina Havlíčková

Sladový květ je vedlejším produktem pivovarnického průmyslu. Po nakropení a naklíčení sladovnického ječmene (rozluštění) se aktivují v obilce enzymy, které mění vázané živiny zrna na rozpustné látky. Při odklíčování sladu je jedním z produktů tohoto procesu právě sladový květ, který obsahuje klíčky a kořínky vzniklé při nakličování.

Sladový květ se ve své čerstvé podobě velmi rychle kazí, proto se suší a granuluje a v této stabilizované  formě se prodává na výrobu krmiv. Ze 100 kg sladu vznikne asi 5 kg sladového květu.

V obilních klíčcích je obsaženo velké množství vitálních živin a kvalitních stopových prvků. Klíček obilovin je vlastně depem pro další vývoj rostliny, takže je nabitý všemi život podporujícími živinami. Totéž platí i o jeho sušené formě - sladovém květu.

Sladový květ má vysoký obsah celého spektra minerálních látek, vitamínů a enzymů. Důležité v jeho složení jsou především vitamin A (kvalita sliznic, kůže a zlepšení reprodukce) a vitaminy B skupiny (nervová soustava a krev), kyselina listová (krvetvorba), kyselina pantotenová (metabolismus cukrů a tuků), vitamin C (imunita a antioxidant), obsahuje také Lactobacilus casei (probiotický efekt), některé organické kyseliny, mastné kyseliny, amylolytické (štěpí škroby) a proteolytické (štěpí bílkoviny) enzymy.

Má poměrně vysoký obsah bílkovin (24 - 26 %), takže jeho dávky nemohou být v krmných směsích pro koně příliš vysoké.

Sladový květ je vhodný  pro výživu téměř všech kategorií koní. Zchutňuje a aromatizuje krmné dávky, podporuje chuť k příjmu krmiva (používá se jako zchutňovadlo krmné dávky pro koně, kteří hůře krmivo přijímají). Velmi vhodný je do mashů a kaší pro starší koně, kteří hůře drží kondici. Vhodný je také pro plemenné hřebce - působí poněkud anabolicky a udržuje plemeníky v dobré kondici, podporuje kvalitu spermatu. Podporuje také laktaci a dobrou kondici chovných klisen.

Sladový květ obsahuje sloučeninu hordenin (látka příbuzná katecholaminu a dopaminu), který je u sportovních a dostihových koní považován za doping. Také není vhodné krmit sladový květ ve vyšších dávkách březím klisnám a hříbatům.

Přejít na produkt SLADOVÝ KVĚT...