Lucie Humeni
Koliky patří u koní mezi nejčastější zdravotní komplikace a v zimních měsících dochází k jejich zvýšenému výskytu. Většina zimních kolik vzniká vlivem změn v krmení, nedostatečného příjmu vody a omezeného pohybu. Tento článek se zaměřuje na příčiny zimních kolik a preventivní opatření, a to zejména z pohledu správné výživy.
Kolika je obecný termín pro jakoukoliv bolest v oblasti dutiny břišní u koní, která může mít mnoho příčin. Mezi hlavní faktory přispívající k vyššímu výskytu kolik v zimě patří:
1. Nedostatečný příjem vody
Studená voda může koně odrazovat od dostatečného pití, což zvyšuje riziko dehydratace a vzniku zácpy. Tato situace je běžná při krmení suchými krmivy, jako je seno. Bez odpovídajícího množství vody dochází k hromadění suché potravy ve střevech, což může vést k zácpové kolice. Voda by měla být vždy čerstvá s teplotou 10–15 °C. Zabránit zamrznutí vody lze pomocí různých ohřívacích zařízení nebo pomocí izolačních krytů. U některých koní můžete zvýšit příjem vody přidáním vlhkých nebo máčených krmiv, jako jsou například cukrovarské řízky.
2. Změny v krmné dávce
Před zimou velmi často měníme koním krmné dávky – koně se z pastvy přesouvají na menší výběhy nebo zimoviště, nepřijímají již pastevní porost a koně sportovní přecházejí na krmné dávky s nižším obsahem energie. Jakákoli změna v krmné dávce by měla být postupná. Pokud přecházíte na zimní krmnou dávku, změny provádějte postupně min. po dobu 7-9 dní.
3. Omezený pohyb
Podmínky zimního období, jako je zledovatělý terén či sníh, mohou omezit pohyb koní. Nedostatek pohybu zpomaluje peristaltiku trávicího systému, což zvyšuje riziko zácpy. Pokud koně tráví více času v boxe, je vhodné koně více pohybovat.
4. Nedostatek vlákniny
Vždy je důležité nezapomínat na dostatek vlákniny v krmné dávce. Krmiva bohatá na vlákninu, jako je seno, stimulují peristaltiku střev, podporují zdravý mikrobiom, ale také jsou přirozeným zdrojem tepla v zimním období. Při trávení vlákniny dochází v trávicím traktu k fermentaci, což uvolňuje teplo a pomáhá koním udržovat tělesnou teplotu i v chladných podmínkách. Koně by měli mít k senu přístup po většinu dne, protože jeho pravidelný příjem podporuje nejen zdravé trávení, ale také právě zmíněnou přirozenou termoregulaci. Nedostatek sena může vést k prochladnutí koně a zároveň zvýšit riziko trávicích problémů, jako je kolika.
Zimní období přináší pro koně specifická rizika, ale správnou péčí lze mnoha problémům předejít. Vždy zajistěte svému koni dostatek vody, kvalitní seno a možnost pohybu.
Přejeme vám i vašim čtyřnohým parťákům klidnou a příjemnou zimu!