ENERGYS

Cesta granule - produktový management

Tým Energys

Další rozhovor ze série ,,Cesta granule‘‘ je zaměřen na produktový management. Na naše otázky tedy nemohl odpovídat nikdo jiný než naše koordinátorka výroby a produktová manažerka pro koně Ing. Lucie Horáková.

Jak vzniká nová krmná směs? Podle čeho volíte krmné suroviny do směsi?

Řekla bych, že vznik nové krmné směsi má dvě části. Teoretickou a praktickou. Nejdříve se krmná směs vytvoří ve výživářském programu. Je potřeba nastavit minimální/maximální limity jak pro suroviny, tak pro živiny. Obojí se nastavuje dle vhodnosti pro danou kategorii zvířat či zaměření, pro které je krmivo určeno. Samozřejmě musíme dbát i na legislativní limity co se doplňkových látek týče. Zkušenosti se taky hodí. Člověk už ví, jak se určité suroviny ve směsi chovají. Pak je potřeba vyrobit testační šarži a zjistit, jestli krmivo splňuje i fyzikální parametry. Pokud jde o granule, tak ta se nesmí rozpadat. Musí být dostatečně tvrdá a odolná rozpadu během manipulace.

Pokud jde o musli, tak to je trošku delší proces, protože si ho nevyrábíme sami (teď trošku předbíhám). K odladění receptury a výroby potřebujeme více času. Navíc v musli je všechno vidět, a to co vypadá „na papíře“ dobře, nemusí vypadat dobře v pytli. Musli sice koně přjímají, ale lidé ho nakupují, takže je zapotřebí, aby bylo i pro oko pěkné. To jsme si sami vyzkoušeli při tvoření mashe. Byl to trošku adrenalin a jsem ráda, že to náš výrobce musli chápal a respektoval.

Tvoření něčeho nového je vždy o balanci. Je potřeba zahrnout více aspektů a nebýt zaměřený pouze na jednu věc. V tomto případě jsou samozřejmě vždy na prvním místě potřeby koní, ale taky jde o dostupnost a kvalitu surovin, technologické možnosti výroby, či aktuální trendy na trhu.

Co vše musí splňovat krmná směs, aby mohla jít do prodeje?

Krmná směs musí být hlavně bezpečná a zdravotně nezávadná pro krmení hospodářských zvířat, nesmí mít nepříznivý vliv na životní prostředí ani na životní podmínky zvířat. Každé balení musí být řádně označeno etiketou s deklarovanými jakostními znaky. Etiketa musí být v jazyce země, kde je zboží uváděno na trh.

Jsou všechna krmiva v portfoliu Energys vyráběna v ČR?

Nejsou. Část krmiv Energys je vyráběna dle našich požadavků, tzn. dle našich receptur v Nizozemí u našeho dlouholetého a spolehlivého partnera. Jde o všechna musli a mash z řady Premium. S výrobcem jsme v neustálém kontaktu a jeho výrobnu jsme také navštívili. Může se zdát, že to pro nás nebyla žádná novinka, ale opak je pravdou. Pro nás, jako výrobce sypkých, drcených a granulovaných krmných směsí, to byla zajímavá zkušenost. Výrobce musli používají odlišné komponenty, a i technologie výrobny se od té naší poměrně liší.

Jaké údaje musí obsahovat etiketa krmiva?

Etiketa musí obsahovat jakostní znaky dle legislativy, a to dle nařízení o uvádění na trh a používání krmiv. Nesmí uvádět spotřebitele v omyl. Na etiketě najdete: název krmiva, název, adresu a schvalovací identifikační číslo výrobce – to uděluje kontrolní orgán ÚKZUZ při registraci výrobny krmných směsí, krmný návod, analytické složky, doplňkové látky, upozornění – např. uvedení GMO suroviny, datum výroby, expirace, číslo šarže, hmotnost a informaci o skladování. Ráda bych zmínila číslo šarže. Je to unikátní číslo. Nikdy se neopakuje a dle něj jsme schopni dohledat veškeré informace k dané výrobě. Nejen kdy a kolik se krmiva vyrobilo, ale například jaké šarže surovin a od jakých dodavatelů byly při výrobě použity. Navíc vzorky všech dodávek surovin a krmiv archivujeme po dobu půl roku, takže i zpětně můžeme dělat potřebné kontroly.

Co máte na vaší práci nejraději?

Pestrost. Nejsem jen produkt manažer pro koně, ale i koordinátor výživy a výroby. To mi umožňuje mít přehled o našich výrobnách, o cestě surovin z příjmu až po finální výrobek, laboratorní analýzy. Komunikuji s odděleními napříč naší firmou.

I po 16 letech ve firmě můžu říct, že každý den je pro mě jiný. Navíc mi dělá radost vesměs vždy pozitivní zpětná vazba od našich spokojených zákazníků.

Děkujeme Lucce za rozhovor.