ENERGYS

VÝŽIVA A KRMENÍ KONÍ PO POVODNÍCH A PÉČE O PASTVINY

Lucie Humeni

Jak všichni jistě víte, část České republiky v posledních týdnech byla postižena povodněmi. Postupně se již koně vracejí do svých stájích, ale přichází otázka – mohu pást koně na půdě postiženou povodněmi?

Po povodních vyžadují pastviny a louky pro koně pečlivou přípravu, než na ně budou zvířata opět vpuštěna. Povodeň může zanechat znečištěnou půdu, odplavit živiny a přinést různé nebezpečné předměty.

A jak tedy obnovit pastviny, aby byly bezpečné pro koně?

1. Vyčištění pastvin a luk

Před navrácením koní na pastviny je nutné zajistit, aby byly zcela bezpečné a zbavené všech možných nebezpečí:

· Odstraňte nebezpečné předměty. Povodně často přinášejí na pastviny a louky různý odpad, jako jsou plasty, dřevo, sklo, kovové předměty nebo dokonce uhynulá zvířata, proto je třeba pastviny důkladně projít a všechny takové předměty odstranit.

· Odstraňte bahno a stojaté vody. Znečištěné bahno a stojatá voda mohou obsahovat bakterie a jiné patogeny, které mohou ohrozit zdraví koní. Pokud je to možné, pokuste se bahno mechanicky odstranit a zajistit, aby přebytečná voda rychle odtékala.

2. Ošetření a obnova půdy (rekultivace)

Půda po povodních bývá často poškozená. Pro obnovu zdravé pastviny je potřeba provést několik důležitých kroků:

· Provzdušněte půdu. Voda může způsobit ,,zhutnění‘‘ půdy, což brání přirozenému růstu trávy.

· Dohnojte půdu. Pro obnovení úrodnosti půdy je důležité provést dohnojení. Nejlepší volbou jsou organická hnojiva, jako je kompost nebo statkový hnůj, který dodá půdě potřebné živiny a zlepší její strukturu. Vhodná jsou také minerální hnojiva, která zajistí dostatek fosforu a draslíku pro růst travin.

· Vysejte nový porost. Pokud došlo k významnému poškození porostu, bude nutné provést nový výsev. Zvolte vhodné druhy trav (jílek vytrvalý, kostřava luční, lipnice luční, bojínek luční) a jetelovin (jetel plazivý), ideálně však jetelotravní směsku.

· Kontrolujte výskyt nebezpečných rostlin. Může se stát, že povodně k vám rozšíří semena nebo kořeny jedovatých rostlin, které se na pastvinách dříve běžně nevyskytovaly. Samozřejmě to, jestli se k vám právě takové nějaké rostliny dostaly nezjistíte pravděpodobně ihned, proto z dlouhodobého hlediska pastviny kontrolujte anebo se rozhodněte pro rekultivaci pastviny.

3. Příprava a návrat koní

Po provedení nezbytných oprav a ošetření pastviny by měla proběhnout i příprava před návratem koní a následně i hlídat koně po návratu. Důležité je, aby se pastviny předtím stihly stabilizovat:

· Dejte pastvě čas na dostatečnou regeneraci. Nový porost potřebuje čas k zakořenění, než na pastvinu pustíte koně. Mladá tráva by mohla být snadno poničena.

· Rotujte pastviny. Pokud je to možné, použijte rotační systém pastvy, kdy se jednotlivé části pastviny postupně obnovují a koně mají přístup jen na část pastviny, zatímco se zbytek obnovuje.

· Postupně navykejte koně na novou pastvu. Zajistěte, aby koně měli zpočátku přístup na pastvinu pouze na omezenou dobu. Příliš dlouhý pobyt na obnovené pastvině by mohl mít negativní vliv na trávicí trakt koně, kvůli nadměrnému spásání nově rostoucí trávy.

· Kontrolujte kondici a zdravotního stav. Během prvních dnů návratu na pastvinu by měl být zdravotní stav koní pečlivě sledován. Ujistěte se, že nedochází k trávicím potížím (např. kolikám) nebo jiným zdravotním problémům, které by mohly souviset s návratem na pastvu.

4. Krmiva a voda po povodních

V neposlední řadě se zaměřte na kvalitu krmiv a vody:

· Dejte si pozor na kvalitu krmiv. Pokud je krmivo promočené, může být plesnivé nebo kontaminované bahnem a jinými nečistotami, což může způsobit trávicí problémy nebo otravu.

· Zkontrolujte zdroje vody. Zkontrolujte, zda nejsou zdroje vody kontaminované povodňovou vodou, která může přinést nežádoucí mikroorganismy, chemikálie, těžké kovy apod. Proto doporučujeme, provést i kontrolu kvality vody.

· Důkladně očistěte napajedla a žlaby. Zajistěte, aby bylo vše očištěno a mohlo být bezpečně dále využíváno ke krmení a napájení.

Doufáme, že vám tento článek aspoň trochu pomohl. Pokud jste byli zasaženi povodněmi a budete potřebovat konzultaci ohledně výživy a krmení nebo pastvy, určitě se na nás obraťte.

Všem přejeme mnoho sil v této těžké situaci.