ENERGYS

Krmení a výživa chovných koní

Ing. Darina Havlíčková

Managment výživy a složení krmných dávek chovných koní je často hodně podceňován. Tím, že chovní koně většinou nejsou příliš jezdecky anebo sportovně využívání, mají jejich majitelé pocit, že „nic nepotřebují, když nic nedělají“. Opak je pravdou. U chovných koní opravdu nemusíme příliš složitě vybírat a kombinovat zdroje energie na výkon, ale o to více pečlivě musíme vybírat krmiva, která jim dodají kvalitní minerály, vitamíny a další stopové prvky, důležité pro budoucí potomstvo. Také kondice krmných koní je třeba udržet na dobré úrovní, protože ta je někdy horší právě proto, že se tito koně méně jezdí nebo sportovně využívají. Dobrá kondice kobyly predikuje dobrou kondici její budoucího potomka. Pokud si přejete zdravé, životaschopné a vitální hříbě, jeho matka musí i v březosti vykazovat dobrou kondici, výživný stav, vitalitu, a především minerální zásobování ve vyšší kvalitě.

Chovní koně jsou většinou ustájeni ve větších skupinách v pastevních ustájeních a nemají jednoho majitele jako většina sportovních a hobby koní, proto je třeba krmné dávky stanovit pro obsluhu přehledně a jednoduše. Popřípadě, pokud je to možné vytvořit skupiny, podle kondice a stupně březosti.

kvalitní oves je základ

Základem krmné dávky všech chovných koní by měl být kvalitní oves. Oves je ideální obilovinou pro všechny koně, má vysoký obsah vlákniny a tuku a dobře se tráví po celé délce tenkého střeva. Oves je výborným krmivem, které přináší do krmné dávky zdravou a prospěšnou vlákninu, zásobní tuky a rychle rozpustné sacharidy... to vše v ideálních poměrech. U chovných koní většinou nehrozí jediná nežádoucí vlastnost ovsa a tou je relativně rychlá stravitelnost polysacharidů (škrobů), která způsobuje u sportovních koní tzv. přehřívání (horká dieta) a nesoustředěnost. Problémem by ovšem mohl být úzký poměr mezi Ca/P, který je u chovných koní nežádoucí. Z tohoto důvodů není oves dobré zkrmovat chovným koním jako jediné krmivo, vždy je třeba ho doplnit krmivem s vyváženým poměrem stopových prvku (PONY, RELAX, MINERAL), pokud koně pracují můžeme doplnit krmivo s obsahem jiných obilovin (ječmen v RELAXu). Dobrá je pro kondici plnokrevných chovných koní anebo koní lehčího typu v krmné dávce i kukuřice (kukuřičný šrot, CORNFLAKES).

U kobyl v prvních 2/3 březosti tzn. cca do 8 měsíce, stačí v krmné dávce využít oves a obohacené granule (PONY) popř. kukuřici (šrot nebo CORNFLAKES), ve večerní dávce v zimním období můžeme jako náhradu letní pastvy přidat i cukrovkové řízky a vojtěšku (Energys CUKROVKOVÉ ŘÍZKY, Energys VOJTĚŠKA). V poslední třetině březosti cca 8. až 11 měsíc bř., kdy je růst plodu nejvíce intenzivní, je třeba přidat krmivo s vyšším obsahem bílkoviny a sacharidů (STANDARD) a lněné semínko (OMEGA). Ideální je míchat obě krmiva dohromady (ráno: oves + STANDARD, večer: oves a PONY + OMEGA) a takto klisnu krmit až do porodu.

Pozor: v tomto období jsou kobyly náchylnější ke kolikám a všechny změny v jejich krmných dávkách by měly být velmi pozvolné a plynulé.

hlídejte příjem tekutin

Od ohřebení můžeme z krmné dávky vyloučit energeticky slabší složku (PONY), a krmit pouze silnějším krmivem (STANDARD). Po porodu je také třeba výrazně zvýšit dávku ovsa, nebo jiných obilovin, která podpoří klisnu energeticky při laktaci. U laktujících kobyl je nesmírně důležité hlídat příjem tekutin! Při nedostatku vody dochází ke snížení produkce mléka, zánětům a nedostatečnému přijmu mléka hříbětem a dalších komplikacích s tím souvisejícím. Jelikož se hříbata rodí většinou na jaře, v době, kdy kobyly kojí je většinou dostatek jarní silné pastvy, která pokryje velkou část přijatých cukrů a vody. I přes to je třeba vodu stále doplňovat a kobylám nabídnout k pastvě i dostatek sena, aby nedocházelo k průjmům z přebytku cukrů a devastaci střevní mikroflóry.

U některých kojících kobyl jde s postupující laktací i velmi prudce dolu jejich kondice i přesto, že chovatel dodržuje všechna výživářská doporučení. Tyto výborné matky, mají většinou krásná velká hříbata, ale dají většinou veškeré živiny, které mají k dispozici do produkce mléka pro své potomky. Někdy je třeba v těchto případech zvýšit počet krmných dávek za den, někdy je třeba uvažovat o přikrmování hříběte, popř. o časnějším odstavu. Obzvlášť´ v případech, že během laktace je kobyla už znovu březí.

plemenNí hřebci

U plemenných hřebců je nejvíce disponovaným obdobím období připouštěcí, tzn. jaro až časné léto. V tomto období je stejně jako u chovných kobyl nejvhodnější obilovinou oves, který podporuje pravý hřebčí temperament, sílu a ohnivost. Hřebci by měli podle plemene mít krmnou dávku jako koně ve střední sportovní zátěži, plus kvalitní doplňky pro podporu tvorby spermií (OMEGA GOLD, MASH) a kvalitní bílkovinu (Spirulina v OMEGA GOLD). Někteří hřebci, kteří jsou v umělé inseminaci mohou být také ještě ve sportovní zátěži k čemuž je nutné taky přihlížet při sestavování krmné dávky a navýšit dávky energetických krmiv (EXTRA a OMEGA, DYNAMIX). Hřebci mimo připouštěcí sezonu by naopak měli mít krmné dávky kondiční (CUKROVKOVÉ ŘÍZKY, SLADOVÝ KVĚT, CPLDMIX, CORNFLAKES nebo RELAX), které je udrží v dobrém výživném stavu bez přílišného temperamentu.

Kategorie chovných koní je vždy kombinací ekonomického a výživářského hlediska. To ekonomické by mělo být respektováno, ale nikdy by nemělo z úcty k budoucím matkám být převažujícím faktorem při krmení chovných klisen a kobyl.

Foto: Eliška Váchalová