ENERGYS

ENERGYS - 20 let na trhu

Ing. Darina Havlíčková a tým Energys

Firma a tým

Krmiva pro koně řady Energys se začala vyrábět v roce 2002 v tehdejších Zemědělských službách Běstovice a.s. (ZesBe). Autory prvních receptur byli MVDr. Daniel Popelář a Ing. Jiří Smejkal. Po návratu z mateřské dovolené v roce 2003 postupně převzala vše okolo krmiv pro koně Ing. Darina Havlíčková.

V roce 2009 koupila firmu ZesBe mezinárodní společnost De Heus, která se rozhodla s výrobou krmiv pro koně pod značkou Energys pokračovat. Po roce 2009 do týmu k Ing. Havlíčkové (obchod, distribuce, výživářský poradce) postupně přibyl Ing. Pavel Jaroš (sektorový manažer, marketing), Ing. Lucie Grejcarová - Horáková (produkt manažer), dále na částečný úvazek Ing. Kateřina Řejhová (obchod, výživářský poradce), kterou po odchodu na mateřskou dovolenou nahradila na částečný a později na plný úvazek Ing. Lucie Humeni  (obchod, výživářský poradce), posledním příchozím do týmu je RNDr. Jana Hrubá (marketing). Od roku 2021 s firmou spolupracuje také Ing. Eliška Váchalová (sociální sítě).

Název, marketing a sortiment

Původní název běstovických krmiv pro koně byl Energy´s. Vyráběly se pouze 3 druhy granulí Relax, Standard a Extra. Marketing byl jednoduchý, jediným informačním materiálem byl prostý dvoustránkový leták. Později vycházel 2x ročně tištěný Informační bulletin. Krmivo se prodávalo v jednotných papírových hnědých pytlích se zeleným logem.

Po roce 2009 se graficky zjednodušilo logo i název řady krmiv na Energys (vypustil se apostrof z názvu); čti [energys]. Vytvořily se nové webové stránky, začaly se vydávat kvalitní tištěné materiály, sortiment rozšířila další granulovaná krmiva vyráběná v Běstovicích (Enduro, Pony, Baby a sypký Mineral). K nim postupně přibyla řada müsli s výrobky Herbic, Coldmix, Dynamix, které v Holandsku vyráběla mateřská firma pod značkou Besterly. K sortimentu granulí a müsli se následně také přidal prodej statkových krmiv jako cukrovkové řízky, vojtěška, sladový květ či pšeničné otruby.

Marketing

V roce 2017 se zásadně změnil celý marketing. Vytvořil se nový koncept odkazující na návrat k tradici a vztah k přírodě. S tím se také upravily receptury krmiv a sortiment umožňující individuální přístup ke každému koni. Došlo k úplnému rebrandingu značky. Logo se zcela vizuálně změnilo (z podlouhlého tvaru s cválajícím koněm na kulatý tvar s koněm ve skoku). Pro přehlednost sortimentu byly vytvořeny tři řady krmiv (Base – granule, Premium – müsli, Nature – statková krmiva), výrazné změny se dočkaly i obaly. Všechny tři řady se oddělily vizuálně, na obalech se objevily ikony pro lepší orientaci zákazníků, výrazně barevně se odlišily jednotlivé druhy krmiv. S novou grafikou se vytvořil nový web (sortiment, novinky, konfigurátor krmiva, blog O koních), přidaly se dnes velmi sledované facebookové a instagramové účty krmiv Energys. V roce 2020 získala značka Energys od nezávislé komise ocenění Czech Business Superbrands.

Semináře, prezentace a práce v terénu

Od roku 2010 pořádá De Heus pro své zákazníky odborné semináře a přednášky s možností návštěvy výrobního závodu v Běstovicích. Obě výživové poradkyně, Lucie Humeni a Darina Havlíčková, prezentují pravidelně výživu koní a použití krmiv Energys u jednotlivých zákazníků, obchodníků i škol se zemědělským a veterinárním zaměřením, ale také se již po léta vrací na výstavy do Lysé či Pardubic. Firma prezentuje svoje výrobky také na sportovních a chovatelských akcích a na kolbištích obchodních partnerů a zákazníků. Obě specialistky pro zákazníky navrhují krmné dávky, pomáhají nastavit management krmení ve stájích a podporují osvětu výživy koní obecně. Sestavují krmné dávky pro chovné a sportovní koně všech jezdeckých disciplín a věkových kategorií a také tvoří individuální krmné dávky pro koně, kteří nemohou být krmeni ze zdravotních nebo jiných důvodů krmivy základního sortimentu.

Výroba a kvalita

Značné změny se odehrály také v procesu výroby krmiv Energys. V roce 2015 prošel výrobní závod firmy De Heus a.s. ve východočeských Běstovicích zásadní proměnou. Postavila se nová výrobní věž, která je svým vybavením nejmodernější továrnou svého druhu v ČR. Zpřísnila se také kontrola kvality krmiv. Firma je držitelem certifikátů kvality QS, VLOG.

Novinka vs. tradice

Krmiva pro koně řady Energy´s byla v roce 2002 na českém trhu úplnou novinkou (v prvních letech byly prodeje krmiv Energys 40 t/měsíc). Postupem času a posilováním týmu se za 20 let své existence stalo Energys již tradiční značkou na trhu s krmivy pro koně nejen v České republice. Krmiva se prodávají také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rakousku. Müsli řady Premium jsou vyráběny podle vlastních receptur Energys týmu u zahraničního výrobce na zakázku. Prodeje krmiv Energys v roce 2021 průměrně dosáhly 250 t/měsíc.

Co se za 20 let nezměnilo

Sortiment, marketing a kvalita výroby se za 20 let působení značky na trhu zásadně změnily. Aktuální produkt je zcela odlišný od toho, který před 20 ti lety vyjel z výrobního závodu Zemědělských služeb Běstovice.

Jedna věc ale zůstala stejná doposud. Za značkou Energys se skrývá poctivá mravenčí práce týmu skvělých a nadšených lidí, kteří milují koně a svoji práci, pracují srdcem a s pokorou přistupují ke každému člověku i zvířeti a jsou spokojení, když se lidem i jejich koním daří.