Ing. Darina Havlíčková
Krmení sportovních koní je výzvou pro každého, kdo se zabývá výživou koní obecně. Je to práce, při které je třeba mít dobrý odhad na kondici a temperament koně, respekt k managmentu ustájení a především velký cit pro koně. Určitě nejdůležitější položkou celého výčtu podmínek pro stanovení správné krmné dávky sportovního koně je komunikace s jezdcem, popř. trenérem nebo majitelem koně. Pochopení celého tohoto systému péče a tréninku sportovního koně vyžaduje od výživáře zkušenost a dobrý odhad potřeby živin na požadovaný výkon.
Největší zastoupení ze sportovních jezdeckých disciplín má celosvětově parkurový sport. V České republice je tato jezdecká disciplína uváděná ve statistikách také jako nejvíce preferovaná. Jednoznačně nejvíce sportovních soutěží a seriálů je u nás pořádáno právě v jezdeckém parkuru. Je to asi i tím, že parkury jsou velmi atraktivní i pro diváky z řad laiků, protože jsou dynamické a jejich jasná a jednoznačná pravidla jsou pochopitelná pro všechny.
Nakrmit parkurového koně neznamená pouze sestavit krmnou dávku živin podle tabulek. Důležitá je nejen aktuální kondice koně a jeho sportovní výkonnost, ale hlavně jeho povaha a temperament. I dobře sestavená krmná dávka je bezcenná, pokud kůň není dobře trénovaný a jeho metabolické procesy nejsou schopny využít všechny dostupné živiny z krmné dávky. Výše zátěže parkurového koně je velmi těžko odhadnutelná i pro samotného jezdce a většinou je i velmi subjektivní.
Například u proteinu, tuku, vlákniny a stopových prvků není problém krmnou dávku podle zátěže tabulkově sestavit. Opravdová alchymie začíná u výpočtu potřebné energie. Jen pro zajímavost: základní dávka SE (stravitelná energie) pro koně o hmotnosti 530 kg, který nese jezdce a sedlo 70 kg, a jeho denní pohyb je asi 60 min lehký krok, 30 min. klus a 10 min. střed. cval je asi 88 MJ SE/den. U skokové přípravy se potřeba energie zvyšuje (delší cválání mezi skoky v parkuru i při skokové gymnastice). U koní je také spotřeba energie na vertikální pohyb (skok, pohyb do kopce) vyšší než na horizontální pohyb (prosté chody). Dále musíme počítat také s tím že sportovní koně vyšších výkonností cestující na vícedenní závody a při transportech a ustájení v turnajových boxech nemají příliš klid na regeneraci a je třeba navýšit příjem energie a stopových prvků (ztráty pocením – nutné doplnit Na, neklidem – doplnit Mg, ideální doba ke krmení MASHe).
To znamená že stanovit skutečnou spotřebu energie je velmi náročné a správně použít v krmné dávce zdroje energie, tak aby se kůň soustředil a dobře regeneroval ještě náročnější. Znamená to dobře odhadnout temperament koně a sladit ho s požadovaným výkonem. Krmná dávka se musí poskládat tak, aby v ní byly obsaženy všechny zdroje energie tedy: jednoduché sacharidy, polysacharidy – škroby (obiloviny, granule, müsli), tuky (oleje, len, olejniny) a také vláknina (seno), ze které se energie vstřebává nejpomaleji a naposled. Kůň v tomto pořadí také spotřebovává energetické živiny pro svůj výkon. Sacharidy a polysacharidy využívá ihned – nedokáže je uložit do zásoby, pokud dojdou sacharidy začne při výkonu jeho metabolismus používat tuky uložené ve svalech, játrech a tukových zásobách. Tuk a oleje jsou nejefektivnější zdroj energie pro sportovní koně, protože se dokáží uložit do zásoby a koně je velmi dobře využívají. Každý sportovní parkurový kůň od střední zátěže by měl kromě obilovin, granulí (STANDARD, EXTRA, RELAX) nebo müsli (COLDMIX, DYNAMIX, HERBIC, FIBER, MASH) mít v krmné dávce i olej (Omega, Omega Gold), pokud není v granulích obsažen (EXTRA, DYNAMIX).
Značný vliv má na kondici a výkon sportovního koně také managment jeho chovu, ustájení a trénink. Sportovní koně by měli jadrnou krmnou dávku dostávat minimálně 2x denně (ráno a večer). Ideální je ovšem 3x denně (ráno, poledne a večer). Jadrná krmná dávka (obilovin, granule nebo müsli) by neměla být u velkých koní na jednu porci větší než 2,5 kg (do této dávky se nepočítají namočené cukrovkové řízky). Dostatek a neomezený (celodenní) přístup k senu a pitné vodě je samozřejmostí u všech koní, nejen u sportovních. Objemná krmiva jsou podstatnou součástí denní krmné dávky a kvalita sena nebo možnost pastvy výrazně ovlivňují kondici a zdraví sportovního koně.
Nejdůležitější pro tvorbu krmné dávky je znát a porozumět temperamentu a charakteru každého jednoho koně. Sportovní koně se v parkuru a při tréninku chovají a snášejí zátěž různě a podle toho také jsou schopni více či méně udržet svoji kondici a podat sportovní výkon. V podstatě jsou v praxi nejčastěji vidět koně dvou výrazných typů.
První typ je pracovitý, temperamentní a více vzrušivý kůň zpravidla více „v krvi“ s povahou blížící se koním východního typu (arab, anglický plnokrevník). U těchto koní, jsou typické rychlé reakce, ale horší soustředění v kurzu parkuru, rychlý úbytek sil, nebo sklon k přehřívání. Krmné dávky pro tento typ koní nemohou obsahovat oves ani jednoduché sacharidy (cukr, melasa). Výbušná energie ovsa umocňuje u těchto koní ještě více vzrušivost, zhoršuje soustředění a spolupráci s jezdcem. Koně tohoto temperamentu by měli dostávat krmiva (granule nebo müsli) bez ovsa s vyšším obsahem ječmene (RELAX) nebo kukuřice (EXTRA, COLDMIX). Ideální je do krmných dávek přidávat také externě olej nebo lněné semeno (Omega, Omega GOLD). Pokud jsou tito temperamentní koně v parkurovém režimu spíše v nižší zátěži, je možné využít kondiční granule bez ovsa (RELAX) a k nim přidávat podle zátěže pouze tepelně upravenou kukuřici (CORN FLAKES). U plnokrevných parkurových koní je kukuřice (CORN FLAKES, Kukuřičný šrot) většinou nezbytná, někdy se do krmných dávek přidávají i cukrovkové řízky (Cukrovkové řízky) nebo bezovesný mash (MASH). Tato krmiva, která u těchto temperamentních koní vyvolávají pocit sytosti, mohou částečně eliminovat jejich vzrušivost a nervozitu a působí současně i jako prevence proti vzniku žaludečních vředů u nervóznějších koní.
Druhý typ koní je flegmatický, “tlačivý“, dobře ovladatelný, spíše těžšího (západního) typu. Tito koně dobře drží kondici a většinou i efektivněji regenerují a je u nich třeba doplňovat do krmných dávek naopak více jednoduchých sacharidů (melasa, cukr, STANDARD) a rychle vstřebatelných polysacharidů (oves v müsli DYNAMIX, HERBIC). Ideální je také těmto koním ke sportovním bezovesným granulím (EXTRA) přidávat šrotovaný nebo mačkaný oves (u dospělých koní může být i celý). Vhodné je i u tohoto typu parkurových koní přidávat do krmné dávky externě olej nebo extrudovaný len (Omega, Omega Gold) nebo při vyšší zátěži i kukuřici (CORN FLAKES, müsli COLDMIX). I pro tyto koně je ve vyšší zátěži a ve sportovní sezoně vhodné přidávat do večerní dávky nebo na vícedenních závodech mash (MASH).
Z praxe víme, že koně jsou velké individuality a rozhodně je mnoho různých jemných odstínů povah mezi těmito dvěma uvedenými póly koňských temperamentů. My a naše krmiva řady ENERGYS vám můžeme nabídnout, pokud chcete sestavit krmnou dávku pro vašeho parkurového koně, že většinou řešení najdeme. Umíme naslouchat koním i jejich jezdcům velmi pozorně a máme velkou radost, když je „naše“ krmná dávka součástí sportovních úspěchů dvojice jezdec-kůň.
Foto ilustrační pixabay.com