Ing. Darina Havlíčková
Zima začíná koncem kalendářního roku a trvá do března. V tomto období klidu a krátkých dnů, bychom měli i při krmení koní dbát na to, aby krmné dávky byly odlehčené a současně výživné a vyhovující v obsahu živin, stopových prvků a energie. Je potřeba dodat i při nízké zátěži koní dostatek minerálů a vitamínů (Energys PONY), u venku chovaných koní respektovat snížené teploty tzn. přidat olej do KD (Energys OMEGA GOLD) a připravovat spíše vlhké mashe (řada Energys NATURE) než suchá krmiva, pokud můžeme zajistit, že krmivo při namočení nenamrzne.
Krmení koní v zimě přímo navazuje na doporučení, která jsou uvedená v článku Krmení koní na podzim. Změna managmentu zimního krmení se jako na podzim více týká pasených, chovných nebo hobby koní než koní sportovních. U hobby a chovných koní potřebujeme navýšit přísun sušiny a vody v podobném poměru jaký má tráva při pastvě. Nejvhodnější jsou různé druhy mashů, ať už kompletních (Energys MASH), nebo individuálně namíchaných ze statkových krmiv (Energys cukrovkové řízky, vojtěška, sladový květ, otruby apod.). Samozřejmostí, ostatně jako celoročně, je kvalitní seno, ideálně ad libitum (tzn. vždy k dispozici, resp. dle chuti). V zimě jsou také velmi vhodné senáže z mladých trav, nebo mladé vojtěškové senáže. Senáže jsou výborným zimním krmivem. Kvalitní mladé a pro koně upravené senáže jsou schopny v zimním období plnohodnotně nahradit pastvu, dodat koním dostatek energie, bílkovin a stopových prvků. Bohužel uvidět v českých stájích kvalitní senáž pro koně je spíše výjimka než pravidlo. Je to velká mezera v našem českém přístupu ke krmení koní. Na západ od našich hranic, kde má chov a sportovní využití koní mnohem delší tradici, je to téměř přesně obráceně. Většinu krmné dávky tam tvoří senáž, menší část seno, a to většinou celoročně. Menší pracnost při sklizni, vyšší kvalita krmiva a bezprašnost hrají jednoznačně ve prospěch senáže. Jedinou podmínkou, v našich stájích hůře splnitelnou, je dostatečný počet koní, aby se balík senáže max do 5 dnů zkrmil. Při krmení senáže, která má 40% sušiny, můžeme zkrmit až 10 kg / koně / den. Tedy při počtu 10 koní, kdy spotřebujeme cca 100 kg denně, můžeme střední balík senáže (cca 400–500 kg) zkrmit v tomto termínu celkem snadno. Potom skutečnou a jedinou podmínkou je pouze KVALITA senáže a každá středně velká stáj má bez problému šanci balík do 4–5 dnů zkrmit. Pokud má senáž vyšší sušinu 40-50 %, mnohem méně je náchylná k druhotnému kvašení, přemrznutí apod., zůstane déle v dobré kvalitě, pokud je nařezané na větší délku (min. 5 cm), dobře stimuluje žvýkání a je pro koně bezpečná.
V zimním období mají většinou hobby i sportovní koně méně zátěže, a proto jsou také v této době vhodné různé detoxikační, podpůrné a léčebné kúry (Energys MASH, Energys SPIRULEN, Energys OMEGA GOLD, ostropestřec mariánský). Můžeme požít i krmiva, která ve sportovní sezoně kvůli obsahu zakázaných látek použít nemůžeme (byliny, sladový květ, rýžové otruby apod.)
Výborným prostředkem na podporu kvalitní výměny srsti u všech kategorií koní na konci zimního období je přídavek celého nebo extrudovaného lněného semene (Energys OMEGA GOLD, SPIRULEN).
Pastva koní je v zimě velmi omezena, a i při teplejším průběhu zimy se musí počítat s tím, že staré travní porosty, které koně spásají mohou být přemrzlé nebo obsahovat nevhodné byliny a rostliny. V tomto období, pokud jsou koně venku více než 2 hodiny by měli mít vždy v ohradě seno v dostatečné dávce. Seno jim zajistí kontinuální příjem vlákniny a nabídka sena je také odradí od spásaní nevhodných porostů nebo rostlin, které by běžně nežrali a které jim mohou způsobit zažívací potíže.
Na konci zimního období, tedy začátkem března se u sportovních koní může začít přidávat krmivo, které budeme krmit během sportovní sezony (Energys STANDARD, EXTRA, müsli z řady Energys PREMUIM) a přidat více ovsa. V březnu tedy začínám pomalu přecházet z extenzivní, podpůrné a odlehčené krmné dávky k dávce více koncentrované, s vyšším zastoupením energie a vyšším obsahem obilovin.
Foto Eliška Váchalová