ENERGYS

krmiva vhodná pro koně aneb Vedlejší produkty potravinářského průmyslu

Ing. Darina Havlíčková

Vedlejší produkty při výrobě potravin jsou spolu s obilovinami nejvíce používanými krmivy pro koně. Potravinářské provozy (mlýny, sladovny, pivovary, cukrovary, lisovny olejů apod.) produkují současně s potravinami pro lidskou výživu také krmiva pro hospodářská zvířata. Většinou se jedná o vlákninové zbytky rostlin, které jsou na potraviny zpracovávány.

Při zpracování mouky ve mlýnech, po vymletí zrna a oddělení mouky (endosperm – vnitřní část zrna) zůstanou jako vedlejší produkt tohoto procesu vláknité obaly zrna – pšeničné otruby (exosperm). Některé mlýny produkují také žitné otruby, ale jejich produkce je mnohem menší než pšeničných a v krmivech nejsou tak často zařazovány, protože nejsou zdaleka tak kvalitní, výživné a chutné jako otruby pšeničné. Pšeničné otruby jsou v přiměřeném množství výborným krmivem pro koně a jsou více či méně zastoupeny téměř ve všech krmivech pro hobby a chovné koně. V krmných směsích nebo krmných dávkách koní jsou otruby zdrojem chutné vlákniny (obsah 10–15 %), fosforu a dalších biologicky aktivních látek a nelepkových bílkovin. (více o Energys Pšeničných otrubách se dočtete v článku na blogu O koních na našem www.energys.cz)

Sladovny, které jsou úzce navázány na pivovarské provozy produkují další velmi zajímavé krmivo sladový květ. Sladový květ je součástí naklíčeného a následně usušeného a odklíčeného sladového ječmene a je zdrojem kvalitní bílkoviny (kolem 24 %), vitamínů (A, sk. B, C), organických kyselin a enzymů. Sladový květ je chutným a vydatným krmivem, koně ho rádi přijímají, ale pro svůj vysoký obsah bílkovin se může používat pouze v omezených dávkách. Nevhodný je pro sportovní koně kvůli obsahu hordeninu, který je považován za doping. Omezeně se má používat i u hříbat a březích kobyl. (více info naleznete ve speciálním článku na blogu O koních na www.enenrgys.cz ). Pivovary také produkují další významné krmivo – pivovarské kvasnice. Kvasnice jsou bílkovinným krmivem, pro koně použitelné pouze do 5 % v krmných směsích, obsahují kvalitní bílkoviny, aminokyseliny a vitamíny skupiny B. Jsou vhodné především pro sportovní koně, kde působí jak probioticky (podporují osazení tlustého střeva mikrobiální populací) a tak anabolicky (podporují růst svalové hmoty).

Snad nejvíce používaným a diskutovaným krmivem pro koně jsou cukrovkové řízky. Společně s melasou jsou cukrovkové řízky vedlejší produkt cukrovarnického průmyslu. Po vyloužení cukrové šťávy v cukrovaru zůstane z řepné bulvy pouze čistá nařezaná vláknina, která se nazývá cukrovkové řízky. Řízky z cukrové řepy obsahují velmi kvalitní a dobře stravitelnou pektinovou vlákninu, která se částečně tráví u koní už v tenkém střevě. Má neutrální chuť nízký obsah bílkovin, sacharidů a škrobů. Cukrovkové řízky jsou velmi vhodné pro koně, kteří potřebují krmit nízkosacharidovou nebo bezobilninovou dietou a současně je chceme udržet v dobré kondici. Cukrovkové řízky jsou většinou základem všech vlhčených krmných dávek a mashů pro koňské seniory a rekonvalescenty. Jejich velkou provozní a praktickou nevýhodou je jejich bobtnavost. Sušené cukrovkové řízky se musí krmit pouze pečlivě namočené, v suchém stavu mohou být pro koně nebezpečné (ucpávají jícny)! Z těchto důvodů je i v granulovaných krmných směsích jejich dávkování velmi omezené, protože ta se krmí suchá (více v článku na našem blogu O koních na www.energys.cz).

Melasa je sirupovitá hnědá tekutina, která má vysoký obsah cukru. Požívá se jako zdroj sacharidů (pro koně je vhodnější než rafinovaný cukr) a také jako zchutňovadlo a pojivo v granulovaných krmných směsích pro koně. Málokdy se krmí se samotná, ale spíše jakou součást vlhčené krmné dávky nebo granulovaných krmiv. Má vysoký obsah draslíku, takže je nutné při jejím použití v krmných dávkách doplnit sodík. Může se krmit pouze v omezeném množství, jinak může způsobovat průjmy. Je skvělým zdrojem sacharidů v krmných směsích pro sportovní koně, nebo pro laktující kobyly.

Při výrobě a lisování olejnin (především řepka a slunečnice) vznikají řepkové nebo slunečnicové pokrutiny a extrahované šroty. Tato především bílkovinná krmiva jsou v krmných dávkách koní používána jen v omezeném množství. Jsou vhodná pro mladé, chovné a sportovní koně, kde je třeba doplnit bílkovinu a lysin do krmných směsí.  Extrahované šroty se dělí podle poměru obsahu vlákniny a bílkoviny a podle toho se i zařazují do krmiv pro jednotlivé kategorie koní.

Do této kategorie by se dalo zařadit i zpracování luštěnin pro potravinářské a krmivářské účely... jejichž hlavním a celosvětovým zdrojem je sója. Sója je alternativní potravinou (náhrada masa v lidské výživě) a základem krmivářského průmyslu pro produkční směsí skotu, drůbeže a prasat. Je výrazným bílkovinným krmivem, které obsahuje více či méně (40–48 %) procent bílkoviny. U koní se sója a produkty z jejích zpracování (sójové extrahované šroty, sójový protein, toastovaná sója apod.) používá především ve směsích pro mladé a sportovní koně.

Tato vyjmenovaná krmiva, která pochází z potravinářského průmyslu jsou velmi důležitou, kvalitní a dostupnou součástí krmiv a krmných dávek koní. Tím, že se s nimi pracuje v potravinářských provozech mají zpravidla i vysokou hygienickou hodnotu a jejich původ je dohledatelný. Většinou jsou na rozdíl od sušených objemných krmiv (seno, horkovzdušné úsušky, vojtěškové úsušky) dodávaný ve stejných a standardních živinových parametrech.  Považujeme je tedy za bezpečná a vhodná prakticky pro všechny kategorie koní.