ENERGYS

hobby

Ing. Darina Havlíčková

Krmení a výživa hobby koní

Téma výživy a krmení hobby koní je tak široké jako tato skupina sama o sobě. Do této skupiny patří jak koně rekreačních jezdců, tak také koně z vyjížďkových rančů, jezdeckých klubů a školních jízdáren. Tato skupinka zahrnuje i koně v nižší a střední sportovní zátěži amatérských jezdců na sportovních a hobby závodech. Můžeme sem zařadit i například koně s kterými majitelé pracují především ze země nebo koně, kteří pracují jako terapeuti v hipporehabilitačních a terapeutických organizacích.

Už z této definice vyplývá, že zachytit v nějakém jednotném návodu takto rozmanitou skupinu není jednoduché. Podle mého, se ale nejedná o vymezení nějakých přesných hranic mezi jednotlivými kategoriemi hobby koní, a tvoření složitých speciálních krmných dávek, ale jedná se naopak o to najít společný průsečík všech členů této kategorie - hobby a méně vytížených sportovních koní. Budeme tedy hledat především sjednocující potřeby této skupiny hobby koní a potom se až mohou koně oddělit podle zátěže.

Základním požadavkem pro tuto skupinu koní bude jistě téma zdraví a základní metabolismus. Každý kůň, ať už je jeho zátěž minimální, nízká, střední apod. potřebuje základní živiny, stopové prvky a energii pro svůj metabolismus. Bez ohledu na to jestli váš kůň pracuje více či méně, jeho tělo potřebuje i k pouhému přežití a základním životním projevům (trávení, dýchání, vylučování) živiny a energii, které zajišťují jeho prostý život. V každé krmné dávce jakéhokoliv koně by tedy neměly chybět minerály a vitamíny (Energys MINERAL, Energys PONY). V případě dalších zdravotních potíží (dušnost, náchylnost ke kolikám, metabolické syndromy, ortopedické diagnózy) další podporující krmiva (Energys MASH, Geloen HA, apod.).

Druhé důležité téma u hobby koní bude jistě kondice. Ideálním pomocníkem v odhadu jestli můj kůň příliš hubený nebo příliš tlustý je Body Condition Score (dále jen BCS) pro koně. Je to systém, který se začal používat v 80. letech min. století v USA (autorem je D. Hanneke). Je to systém posouzení 9 kategorií kondice koně podle míst s nejčastějším ukládáním tuku. Ideální je hodnota BCS 4 – 5. Samozřejmě jiná je kondice koní na pastvě, jiná by měla být na podzim a v zimě, apod. Rozdílnou ideální kondici bude mít Achaltekinský kůň, jinou Quarter horse  nebo Hafling. BCS není samospasitelné…, ale je dobrým pomocníkem pro majitele nebo výživáře. Mylný dojem některých majitelů koní, že pokud „kůň nic nedělá“ nemusí se krmit, potvrzují někdy katastrofální kondice jejich málo využívaných rekreačních koní. (BCS 1 – 3) Druhý extrém snaha „ přilepšit svému hobby koni ať se má dobře“ vede u koní k metabolickým onemocněním „z přebytku“ jako je např. insulinová rezistence (BCS 8 -9).  Ohodnotit kondici svého koně dokáže totiž zpravidla málokdo objektivně. Neváhejte nás oslovit, pokud chcete posoudit kondici vašeho hobby koně.

Dobrou kondici pro nižší zátěž teplokrevného koně podržíme vhodným výběrem krmiv (např. Energys RELAX), popř. jejich kombinací. Podle našich zkušeností postačí pro základní metabolismus a dobrou kondici hobby koně krmivo Energys RELAX kombinované případně s vlastním ovsem. Tato dávka je vhodná a vyzkoušená především u anglických plnokrevníků v hobby režimu. Dále je vhodná kombinace vlastních krmiv (oves, ječmen, popř. směs ječmen/oves 1:1) s krmivem Energys PONY. Pro majitele školních jízdáren a komerčních rančů, kteří požívají pro své klienty i pony a koně rustikálních plemen (např. hucul, hafling, fjord, a jejich kříženci) postačí k jejich krmení pouze Energys PONY v dávce 0,2 – 0,75 kg (podle plemene a ž. hmotnosti koně) 2x denně.

Za třetí potom budeme řešit téma výkonu a zátěže, které bude nejvíce variabilní a sezonní. U této položky je při výběru krmiva pro sportovního koně do střední zátěže už důležité i posouzení přirozeného temperamentu koně. Pro koně krevnatější a temperamentnější je vhodné krmivo Energys RELAX např. s OMEGA. Pro koně méně vzrušivé a spíše flegmatické je více vhodné krmivo Energys STANDARD. Obě krmiva v minimální dávce 2 – 2,5 kg/koně/ den. Podle našich zkušeností je možné obě krmiva kombinovat s vlastním ovsem v dávce 0,5 – 1,5 kg/koně/den. Pro všechny sportovní koně do střední zátěže je z premiové řady Energys krmiv nejvíce vhodný Energys COLDMIX. Z doplňkových krmiv je velmi vhodný Energys OMEGA po celou sportovní sezony., v dávce 150 g/ koně/ den.

Ve všech případech je v neposlední řadě nutný ad libitní (dle chuti, kdykoliv, stálý) přístup k objemným krmivům, tzn. k senu (pastvě), popř. senáže. Nezbytnou potřebou pro každého koně je dostatek kvalitní pitné vody po celých 24 hodin.

Foto Eliška Váchalová