ENERGYS

krmivo pro koně v hobby a střední zátěži s VYŠŠÍM OBSAHEM VLÁKNINY?

Ing. Darina Havlíčková

ENERGYS®  FIBER

Müsli

Krmivo Energys® FIBER bylo, jak už sám název napovídá, vytvořeno jako krmivo s vyšším obsahem vlákniny, pro koně v hobby a střední zátěži.

Müsli FIBER obsahuje především vysoké procento řezanky. Řezanka je vydatným zdrojem vlákniny a je vytvořena z nařezaných stébel pícnin (travin, mladých travin nebo vojtěšky). Vláknina ve formě řezanky je v krmivu FIBER významnou složkou, která zajistí dostatečné proslinění a rozžvýkání krmné dávky a u koně vyvolá pocit nasycení. Vláknina stébel travin má nižší stravitelnost a v trávicích traktu koně se tráví až v tlustém střevě fermentací mikroorganismy. Tlusté střevo koně je jako kvasná nádoba, kde dochází za pomoci kolonie přesně definovaných a zastoupených mikroorganismů (prvoci, bakterie, kvasinky, apod.) k fermentaci polysacharidů obsažených v objemných krmivech. Z těchto důvodů je FIBER především podporujícím krmivem pro koně v nižší zátěži, pro starší, nebo školní koně. Neobsahuje oves, takže jím je možné krmit i koně, kteří po ovsu vykazují horší soustředění, neklid a nervozitu. Dalšími zdroji vlákniny jsou pšeničné otruby a slunečnicový extrahovaný šrot.

Zdrojem sacharidů je zde melasa, která je zastoupena pouze jako dochucovadlo a pojivo v nižším dávkování.

Obiloviny a to především kukuřice, která je ve Fiberu hojně zastoupena, dodávají koni pomalou a postupně se uvolňující energii pro střední zátěž i hobby režim. Kukuřice je také výborné kondiční krmivo, takže u koní kteří pracují méně často dokáže udržet dobrou tělesnou kondici.  Dalšími obsaženými obilovinami jsou ječmen, mladá pšenice a pšenice špalda, která je velmi dobrý krmivem pro koně. Špalda má vyšší obsah vlákniny, minerálních látek a bílkovin, než běžná pšenice. Obsahuje také méně lepku, který je v krmných směsích pro koně výrazně omezován pro svou lepivost, která může způsobovat u citlivých koní trávicí potíže.

Pšenice je v krmivu FIBER tepelně upravena expandací... což je tepelná úprava, kdy za zvýšené vlhkosti (cca 18%), vysoké teploty (až 130° C) a vysokého tlaku dochází k navýšení objemu obsahu obilky, mazovatění škrobů a tím se zvýší celková stravitelnost krmiva a omezí negativní vlastnosti lepku.

Zdrojem tuků je ve FIBERu toastovaná soja (toastování je také jedna z tepelných úprav krmiv, kde je teplota působící na luštěninu kolem 150°C) a vynikající a stále více využívaný lněný olej.

Krmivo FIBER obsahuje také prebiotika (YEA SACC – kvasinky), která podporují rozvoj střevní mikroflory a upravují prostředí v trávicí soustavě koně pro rozvoj vhodných mikroorganismů.

Samozřejmostí je vitamino-minerální premix, v kterém se obsaženo široké spektrum stopových prvků, přesně dávkovaných v poměrech, které jsou pro fyziologii koně nejvhodnější.

FIBER je vhodnou volbou pro majitele hobby a školních koní, koní, kteří jsou nepravidelně využíváni jezdecky, ale potřebují denně dostat svou pravidelnou dávku krmiva, kde mají všechny potřebné živiny. FIBER je možné s přídavkem ovsa krmit i sportovním koním, kteří mají tendenci více hltat krmnou dávku a potřebujeme u nich pomocí řezanky docílit pomalejšího příjmu jadrného krmiva.

Přejít na produkt FIBER...