ENERGYS

Čím krmit koně ve střední sportovní a rekreační zátěži?

Ing. Darina Havlíčková

Müsli

Krmivo Energys COLDMIX, je určeno především koním ve střední sportovní a rekreační zátěži. COLDMIX neobsahuje oves, takže je ho možné krmit i neklidným a temperamentním koním.

Energys Coldmix je dobrou volbou pro koně, kteří mají pravidelnou střední zátěž. Může se krmit hobby i sportovním koním. Vhodný je především pro koně, kteří jsou vybíraví a hůře drží kondici, nebo mají sklony k hubnutí po práci nebo závodech. Především temperamentnější a nervóznější koně udržuje Coldmix v dobrém výživném stavu

Müsli Coldmix obsahuje směs tepelně upraveným obilovin... jako je mladá pšenice, kukuřice a ječmen. Některé obiloviny jsou upraveny expandací tzn. prudkým zvýšením teploty v expandéru dojde ke zvětšení povrchu zrna a zvýšení stravitelnosti protože se rozruší pevné vazby v polysacharidech (škrobech). Součástí receptury Coldmixu je také vojtěška, která dodává krmivu strukturální vlákninu a bílkovinu, ale její obsah není vysoký, protože COldmix sám o sobě je krmivem s nižším obsahem bílkovin a vyšším obsahem škrobů.

Coldmix neobsahuje oves, který u některých koní způsobuje tzv. „horkou energii“, kdy se stávají hůře ovladatelnými a špatně se soustředí na sportovní výkon nebo trénink. Škrob z ovsa se rychleji rozkládá než škroby ostatních obilovin a molekuly glukozy se dostávají ihned do krve, což některé koně může drážit. Bílkovina avenin, která je v ovsu obsažena, je pravděpodobně také jednou z příčin větší nervozity u koní, kteří jsou ovsem krmeni.

Důležitou a zajímavou surovinou, která je v Coldmixu obsažena je karob neboli svatojánský chleba. Karobový lusk (struk) roste na stromě Rohovníku obecného, který můžeme nalézt hojně v celém Středomoří. Tento lusk má vysoký obsah kvalitní vlákniny a je příjemně sladký. Pro koně je vhodným zpestřením krmiva, někdy se krmí i samostatně jako přídavek do krmné dávky u vybíravých koní. Lusky se nadrtí a v této neupravené nadrcené formě se přidávají do krmiva. Ve směsi ho můžete vidět jako malé hnědé výrazně sladké placičky. Karob je zdravým zchutňovadlem, má vyšší obsah bílkoviny a vlákniny a neobsahuje téměř žádný tuk. Zamezuje svým složením výkyvům glykemické křivky. Významný je u karobu obsah esenciálních aminokyselin, vitamínů A a D, a také vitamínů sk. B. Ze stopových prvků obsahuje karob vysoký podíl železa, hořčíku a vápníků, proto je také vhodný pro neklidné a temperamentní koně, kteří hůře drží kondici kvůli nervozitě nebo přílišné citlivosti na změnu prostředí.

Coldmix je vhodné krmit koním, kteří pravidelně pracují, protože vyšší obsah obilovin by mohl při nedostatku pohybu u některých koní způsobovat tloustnutí nebo otoky nohou. Může se bez problémů krmit i sportovním koním, má dostatek vitamínů a stopových prvků na pokrytí středního sportovního výkonu. Při vyšší zátěži je možné přidat externě Energys Omega nebo Energys Omega Gold, popř. rostlinný olej dle vlastního výběru. Coldmix je vhodný i v kombinaci s Pony granulemi a cukrovkvými řízky pro starší koně, kteří ještě pracují nebo mají pravidelný pohyb. Hodí se také do krmných dávek u vybíravých koní, nasládlý karob krmnou dávku ochutí a neutrální vůně obilovin koně pachově nedráždí.

Přejít na produkt...