ENERGYS

tolice vojtěška

Ing. Darina Havlíčková

VOJTĚŠKA granule, úsušek

Granule, 6 a 8 mm

Vojtěška (celým názvem Tolice vojtěška) je víceletá rostlina patřící do čeledi bobovité, hojně používaná jako pícnina (tzn. jako krmivo pro zvířata). V krmných dávkách přežvýkavců a koní se využívá ve formě siláže, sena nebo horkovzdušných granulovaných úsušků. V osevních postupech je vedena jako zlepšující plodina, protože váže do půdy vzdušný dusík (půda se nemusí hnojit). Sama vojtěška má vysoký obsah bílkovin a nižší obsah cukrů, často se proto využívá do směsek v kombinaci s travami. Celkově má vojtěška vyšší obsah energie a měla by se krmit pouze produkčním a pravidelně pracujícím zvířatům. Podle podmínek může za rok dát 3 až 4 seče.

Při krmení koní se nejčastěji používá vojtěška jako vojtěškové seno nebo granulované vojtěškové horkovzdušné úsušky (Energys® Vojtěška). Vojtěškové senáže se v krmných dávkách koní používají pouze skromně, jako doplněk. Mají velmi vysoký obsah bílkoviny a proto jsou vhodné především pro mladé nebo sportovní koně v dávce max 5 kg/koně/den. Vojtěškové seno je dobrým krmivem, ale je u něho velmi důležitá technologie sklizně a přesně se musí podchytit i vlhkost při sklizni, protože se velmi často nejcennější část sena, vojtěškové lístky, při sběru a strojním balíkování, odrolí.

Nejbezpečnější a nejoblíbenější forma vojtěšky v krmných dávkách pro koně je granulovaná forma zelené hmoty - např. Energys® Vojtěška - granule.

Takto usušená a granulovaná vojtěška je ale živinově velmi nestabilní. Obsah proteinu se u ní může pohybovat od 16 do 20 %. Tyto výkyvy obsahu bílkoviny jsou způsobeny oblastí, pořadím seče, půdou, stářím porostu, apod. Při výrobě krmiv vždy velmi dbáme na to abychom přijímali vojtěšku jen vysoké kvality od prověřených dodavatelů. Všechny dodávky vojtěšky u nás ve firmě pečlivě monitorujeme, prochází vždy laboratorní kontrolou a třídí se v příjmových silech podle obsahu bílkoviny.

Vojtěškové granule jsou vhodné především pro mladé koně v období růstu, pro chovné koně v období mimo pastevní sezonu, popř. pro starší a hobby koně jako součást míchaných mashů. V poměru 1 díl cukr. řízků a 0,5 dílu vojtěšky vznikne po namočení směs velmi živinově podobná hodnotám letní pastvy, takže je možné touto směsí přikrmovat koně i v zimě mimo pastvu. Také u koní s problémy se zuby, starších a nemocných koní může tato směs nahradit i seno.

I přes to, že vojtěška má vysoký obsah vápníku, železa, hořčíku, sodíku, vit. A,B, E a K a obsahuje i 8 esenciálních aminokyselin, je třeba krmné dávky doplnit některým z krmiv, které vyrovná poměr ostatních stopových prvků  (např. Energys Pony, nebo Energys Mineral).

Vojtěška působí diureticky (čistí ledviny), správně reguluje funkci jater, ovlivňuje příznivě hladinu cukru v krvi, podporuje růst kostí, reguluje střevní mikroflóru, působí protizánětlivě a snižuje kyselost v trávicím traktu. Velmi vhodná je jako samostatné krmivo pro koně se žaludečními vředy, protože vysoký obsah vápníku neutralizuje žaludeční kyselinu (mléčná nebo HCl) a tím nevzniká dráždění nebo bolest žaludku při přijmu jadrného krmiva. Vojtěška také obsahuje fytoestrogeny – např. kumestrol – které se ve vyšších dávkách chovají jako hormony. Proto se u vysoko březích zvířat nedoporučuje krmit vyšší dávky vojtěšky.

Vojtěška je velmi populární krmivo ve výživě koní a při sestavování krmných dávek ji nejčastěji používáme jako součást zimních mashů, nebo mashů pro starší koně. Vždy k ní musí být v krmné dávce přidán i zdroj fosforu (např. minerální doplněk, granule, nebo pšeničné otruby), aby se v krmné dávce dosáhlo vyváženého poměru mezi vápníkem a fosforem 1,5-2,5 : 1.

Vojtěška se musí používat velmi opatrně nebo vůbec v krmných dávkách koní se sklonem k tloustnutí a k laminitidě (většinou osli, malí pony, a rustikální horská plemena koní, hafling, hucul, apod) a koní, kteří mají insulinovou rezistenci, cushing synd., apod., kde může vysoký obsah bílkoviny zatěžovat ledviny a působit metabolické potíže.

Při opatrném zacházení a pod dohledem zkušeného specialisty je ale vojtěška nepostradatelnou součástí většiny krmiv a krmných dávek pro koně.

Přejít na produkt...