ENERGYS

krmivo pro sportovní koně ve vyšší zátěži

Ing. Darina Havlíčková

ENERGYS®  DYNAMIX

Müsli

Krmivo DYNAMIX, z prémiové řady krmiv Energys®, bylo vytvořeno především jako krmivo pro sportovní koně ve vyšší zátěži. Má ve svých živinách veškeré dostupné zdroje energie (disacharidy, polysacharidy, tuky), které doplňková krmná směs může nabídnout.

Krmivo DYNAMIX obsahuje vetší množství obilovin (ječmen, kukuřice, pšenice, oves) v různých tepelných úpravách, které zvyšují jejich stravitelnost. Nejvíce využívaná, v tomto výrobku DYNAMIX, je forma obilních vloček a pufovaných zrn pšenice. Při vločkování se obilky při průchodu parním tunelem napaří a tím dojde k rozštěpení a tím i větší přístupnosti polysacharidů (škrobů) v obilném zrnu. Po napaření se obilky na válcích navločkují a usuší a potom už míchají podle receptur do jednotlivých směsí U pufování působí na obilovinu vysoká teplota  a tlak a způsobí „nafouknutí „ zrna a vypření vody. Tímto zásahem se zvýší stravitelnost a energetická hodnota obilovin až o 30%.

V DYNAMIXu jsou ve vyrovnaném poměru celá zrna ovsa k ostatním obilovinám. Oves je z obilovin nejvíce stravitelný. Škroby (polysacharidy) v ovsu jsou tvořeny jednotlivými molekulami glukózy, které jsou spojeny jednoduchými vazbami. Proto je energie z ovsa rychleji využita než z jiných obilovin. Jeden důvodů tzv. horké diety a větší vzrušivosti koní při krmení ovsem je právě vyšší stravitelnost jeho škrobů. Narozdíl od ovsa jsou molekuly glukózy v polysacharidech z kukuřice, ječmene a pšenice vázány pevněji. Všechny tyto tři obiloviny mají proto stravitelnost škrobů „pomalejší“ než oves. Stravitelnost škrobů u těchto obilovin zvýší právě i tepelná úprava zrna – tzn. napaření, pufování, extruze, apod. Všechny tyto tepelné úpravy se při výrobě müsli DYNAMIX využívají.

Zdrojem jednodušších sacharidů, které se bezprostředně po příjmu ihned vstřebají do krve je v DYNAMIXU melasa. Melasa je vedlejším produktem při výrobě cukru a obsahuje velké množství sacharózy (disacharid), která je rychle využitelná pro momentální metabolickou i výkonnostní zátěž. Dotuje energií koně ještě před tím než se začnu vstřebávat polysacharidy z obilovin.

Další důležitou energetickou složkou DYNAMIXU jsou rostlinné tuky a oleje, především velmi kvalitní olej lněný. Tuky se na rozdíl od sacharidů dokáží v organismu koně rozložit a uložit do zásoby. Rozložené tuky jsou ve formě gylokenu uloženy ve svalech a játrech. Zjednodušeně řečeno : metabolismus koně si sáhne do tukových zásob při vyšší zátěži, kdy už tělo zpracovalo všechny sacharidy (jednodušší – z melasy, složitější – z obilovin). Koně jsou velmi dobře adaptovaní na příjem tuků a dokáží je výborně využít.

Takto složené krmivo jako je DYNAMIX poskytne tedy koni veškeré zdroje energie , které jsou schopny pokrýt všechny stupně zátěže sportovního koně.

Po DYNAMIXU jsou koně i po výkonu dobře regenerovaní a mohou bez fyzických a tělesných ztrát pokračovat plynule v dalším tréninku.

Opatrnost a postupné zvyšování dávek DYNAMIXu je potřeba pouze u koní, kteří jsou více temperamentní a nepřiměřeně reagují nervozitou a nepozorností na krmení ovšem, který je DYNAMIXu hojně zastoupen.

Přejít na produkt....