ENERGYS

trpí váš kůň metabolickým syndromem nebo je po operaci trávícího traktu? čím krmit?

Ing. Darina Havlíčková

ENERGYS®  MASH

Granule, müsli

Novinkou v sortimentu krmiv  Energys®  je krmivo MASH ve formě müsli, které je součástí řady PREMIUM.

Krmivo vzniklo na základě požadavků našich zákazníků, kteří chtěli pro své koně krmivo ve formě kompletního MASHe, aby vlhčené krmné dávky nemuseli míchat z více druhů krmiv. Ve spolupráci s Veterinárními lékaři z VK Heřmanův Městec a naším zahraničním partnerem jsme vyvinuli zajímavou recepturu, která je na českém trhu s krmivy ojedinělá. Obsahuje netradiční krmiva a komponenty, které usnadní starším a nemocným koním, kteří mají problém s kvalitou zubů přijmout pohodlně krmivo, které je udrží v dobré kondici. MASH bude pomáhat také koním v rekonvalescenci a po operacích trávicího traktu, aby mohli znovu postupně na jeho základě začít přijímat další krmivo. Podrží je v době, kdy nemohou z různých zdravotních nebo věkových důvodů přijímat běžnou krmnou dávku.

Energys® MASH je vhodný i pro koně po operacích trávicího traktu, neobsahuje obiloviny, takže je také vhodný pro koně, kteří trpí některým z metabolických syndromů (IR, Cushing syndr., Tying Up, apod.), u kterých nemohou přijímat krmiva s vyšším obsahem sacharidů. MASH se může krmit i sportovním a hobby koním pro zpestření krmné dávky, nebo na vícedenních závodech. Po příjmu krmiva ve formě kaše (mash) koně vždy lépe regenerují a tato krmiva udržují trávicí soustavu i při větší zátěži stále v dobré kondici.

Energys® MASH má vysoký obsah vlákniny (obsahuje pšeničné otruby, vojtěškové úsušky, jablečné výlisky, cukr. řízky, bojínkové seno) a proto je nutné ho namočit. Postačí když se cca 30 min před krmením namočí MASH vlažnou (ne horkou – zničila by probiotika a vitamíny) vodou v poměru 1,5 až 2 díly vody na 1 díl MASHe. Až má směs strukturu vlhké rašeliny a všechny granule jsou rozpuštěné, je možno podávat ji koním.

Mimo jiné zajímavé komponenty obsahuje i produkt Sainfon – což je doplněk obsahující vlákninu z luskovin, která má vysoký obsah taninů a působí proti parazitům trávicího traktu. Tato složka má také velmi kvalitní vlákninu a škroby a vysoký obsah proteinu. Je ověřeno, že Sainfon zvyšuje produkci slin u koní. Sliny sousto obalí a soda, která je ve slinách obsažena, neutralizuje částečně žaludeční kyselinu.Toto proslinění je mimo jiné preventivním opatřením proti výskytu a vzniku žaludečních vředů u koní. Vysoký podíl lněného semene do MASHe vnáší dostatek NMK především Omega 3 a 6 a slizové látky, které umožňují hladký průchod tráveniny trávicím traktem koně. Toto je důležité především u koní stojících delší dobu po operačních zákrocích nebo úrazech  a prodělaných kolikách.

Důležitou složkou MASHe jsou taky organické a anorganické minerály a stopové prvky. Tyto nezbytné složky krmné dávky zajistí koním vyrovnanou krmnou dávku a podpoří základní životní funkce a imunitu. Kvalitní trávení vlákniny zajišťuje MASH díky prebiotikům (oligosacharidy mananů, pektinové vlákniny z cukrovkvých řízků a jablečných výlisků, kvasinky YEA SACC), které podporují rozvoj střevní mikroflory u léčených nebo velmi vytížených sportovních koní.

Díky krmivu  Energys® MASH jsme se v našem sortimentu posunuli zase o něco dál v možnostech pomoci koním, kteří jsou nějakým způsobem handicapováni při příjmu běžného krmiva. V zimních měsících, kdy u nás chybí pastva MASH udělá dobrou službu všem koním bez rozdílu.

Přejít na produkt Energys® MASH...