ENERGYS

pro výživu sportovních koní...

Ing. Darina Havlíčková

ENERGYS® CORNFLAKES

Kukuřičné vločky.

Jednou z typických obilovin pro koně je i kukuřice .  V našich geografických podmínkách ji určitě hravě předběhne v oblibě i vhodnosti oves,  ale kukuřice je především typickým krmivem amerických plemen koní.

Pro výživu současných sportovních koní, je kukuřice důležitou obilovinou. Je velmi chutná, trochu nasládlá, dobře ji přijímají i vybíravější koně. Má složitější škroby (molekuly glukózy jsou mezi sebou vázány pevnější vazbou), takže jejich stravitelnost pokud nejsou tepelně upraveny je nižší než u ovsa. Energetická hodnota kukuřice je však vyšší. Na rozdíl od rychle rozpustných škrobů (polysacharidů) ovsa, škrob z kukuřice nepůsobí na koně „horkou“ energií, ale má spíše zklidňující efekt. Trávení škrobů z kukuřice  probíhá pomaleji a pozvolna. Nižší stravitelnost kukuřice v tenkém střevě omezuje její dávku na maximálně 2 kg na jedno denní krmení koně.

Kukuřice se ale koním nemůže krmit celá. Její  zrno má pevnou obilku, která se před krmením musí rozrušit. Kukuřici je možné šrotovat , ale její šrot je těžký a hutný a může u koní způsobovat trávicí potíže. Nejvhodnější formou kukuřice jsou vločky. U krmiv ENERGYS® jsou v řadě Nature pod názvem CORNFLAKES. Vločkování je napařením , mačkáním a následným sušením jednou z nejvhodnějších úprav kukuřičného zrna pro výživu koní. Kukuřičná vločka je stabilní, homogenní a velmi vhodné krmivo. Dá se kombinovat s většinou granulovaných krmiv řady ENERGYS®. Také se přidává do kreativních krmných dávek a mashů z cukrovkových řízků, sladového květu a vojtěšky.

Krmivo Energys® CORNFLAKES  je vhodné do směsí pro temperamentní sportovní koně, kteří nepřiměřeně reagují na krmení ovsem. Je velmi dobrým krmivem pro sportovní westernové koně ve všech disciplínách. CORNFLAKES je skvělé pro koně, kteří si hůře udržují kondici, nebo kteří  jsou při transportech a závodech více nervózní. CORNFLAKES velmi rádi přijímají koně vybíraví, hůře krmitelní. Velmi vhodné je pro pracovní koně a koně dlouhodobou zátěží.

Přejít na produkt Energys® Cornflakes...